MAKÁM
A HRAJU FÉR
Frisbee je relativně mladej sport, o kterým se ještě tolik neví. A to právě chceme změnit. Je rychlý, dynamický, bezkontaktní, kamarádský, pro všechny věkový kategorie i atletický úrovně a svoje místo si v něm najde opravdu každej. Jeho hlavní myšlenkou je fair-play.
Frisbee se hraje v týmu v sedmi lidech. Hřiště má tvar obdélníku ohraničenýho lajnami a na koncích má takzvaný zóny, každý tým začíná v jedné z nich a pomocí přihrávek se snaží dostat a chytit disk v té druhé. Bod končí tak, že jeden z týmů zaskóruje (chytí disk v opačný zóně). Hra končí buď koncem časového limitu nebo dosažením patnácti bodů.
Hrajeme ve třech kategoriích - ženy, muži a také smíšeně v kategorii mix. Jsme největší sport, který se mixově hraje a taky máme z mixu několik medailí z Mistrovství Evropy.
Jedna věc nás hodně odlišuje od ostatních a taky si na tom dost zakládáme - hrajeme totiž bez rozhodčích! Hráči mají odpovědnost za chování na hrišti ve svých rukou a veškeré sporné situaci si řeší sami mezi sebou. A funguje to, i třeba na velkých turnajích jako je Mistrovství světa. Hrát fér je pro nás důležitý a víc si o tom můžeš přečíst TADY.
"STREET" FRISBEE
A PÁR DOPORUČENÍ
Nemáš k dispozici krásné travnaté fotbalové hřiště, které se svými rozměry blíží oficiálním rozměrům frisbee hřišť, nebo nejsi součástí čtrnáctičlenné sportující party, která by si mohla zahrát “velké” ultimate? Nevadí, však to přece ještě neznamená, že si nemůžeš fríčo zahrát trochu jinak. Skoro každé město či vesnice má nějaký travnatý plácek nebo park, který by se dal využít na street frisbee. Nepotřebuješ extrémně moc prostoru, pro začátek bude stačit určitě něco menšího. Hřiště si s kámošema udělejte takové, jaké ho potřebujete, stačí přibližně dodržet poměry stran a na koncích vyznačit zóny. Také není problém libovolně snížit počet hráčů v týmu, klidně můžete hrát tři proti třem. Tady máte v pár bodech napsáno, na co si dát při hře pozor. A pokud ti už street frisbee nestačí, zjisti si, jaké týmy máš v okolí nebo přijeď na kemp a lítej v tom s námi naplno!
CÍL HRY
Cílem hry je dostat disk pomocí přihrávek do koncové zóny soupeře. Pokud se ti podaří hodit disk na spoluhráče, který je v zóně, a on ho chytí, tak jste dali bod. Tým s vyšším počtem bodů vyhrává. Hru můžete omezit časově, tzn. kdo bude mít po uplynutí dohodnutého času více bodů, vyhrává. Nebo ji lze omezit počtem bodů, tzn. kdo určeného počtu dosáhne jako první, vyhrává.
BEZKONTAKTNĚ
Frisbee je bezkontaktní sport, což znamená, že do sebe na hřišti nestrkáme, záměrně se nefaulujeme a snažíme se nepřekážet si navzájem. Myšlenka Spirit of the Game nám velí hrát disk, ne sundat protihráče. Házeč (hráč s diskem) dostává od svého obránce určitý prostor pro manipulaci s diskem a zároveň mu obránce disk nesmí brát či vytrhávat z ruky.
ROZHODČÍ JSI TY
Frisbee je unikátní tím, že ani při nejdůležitějších mezinárodních utkání není přítomen rozhodčí. Při jakékoliv sporné situaci je na hráčích, kterých se to týká, aby se dohodli na řešení přijatelném pro obě strany. Pokud k nějaké takovéhle situaci dojde, hra se zastaví a hráči se domluví, jak budou postupovat (může to být třeba vrácení disku o přihrávku zpět nebo pokračování ve hře).
CO MŮŽU S DISKEM
S diskem se neběhá ani nechodí, nahrávat můžeš spoluhráčům jakýmkoliv směrem. Na odhození disku máš ale omezený čas, na kterém je třeba se domluvit ještě před zahájením hry. Standardní časový limit je deset vteřin pro velké hřiště. Můžete si ale vymyslet jakýkoliv jiný časový limit. Pokud hráči s diskem vyprší čas, položí disk na zem a ze stejného místa začne hrát soupeř. Hráči, kteří nemají disk v ruce, se mohou po hřišti pohybovat libovolně.
KDY SE ÚTOČÍ A BRÁNÍ
Na začátku se losem rozhodne, který tým začíná s útokem a který s obranou. Útočící tým se snaží dát bod, bránící tým mu v tom chce zabránit a získat disk pro sebe. Pokud se mu to povede, role se obrací (původně útočící tým brání). O disk můžeš přijít takto: upustíš disk při chytu, hodíš ho na zem, hodíš ho do autu, chytneš ho v autu, disk během jeho letu chytne soupeř nebo ho srazí na zem, nestihneš odhodit disk v časovém limitu.
ULTIMATE FRISBEE
VE ZKRATCE
MRKNI NA
PODROBNÁ PRAVIDLA
MRKNI JAK
JE TO DYNAMICKÝ
HÁZET FRISBEE
JE COOL
Pokud ještě nevíš, jestli tě fríčo bude bavit natolik, abys zkoušel na vaší škole rozjet Frisbee Středoškolku nebo jezdil na kemp, můžeš začít pořízením kvalitního létajícího disku. Na levné létající talíře z hračkářství se vykašli, většinou jsou příliš lehké, špatně vyvážené a nedají se ovládat. Aby ses naučil pořádně házet, potřebuješ 175g disk od firmy Discraft nebo Eurodisc; to jsou disky, s kterými hrajeme my. Jsou vyvážené, dobře se s nimi hází a jsou velmi odolné. Měl by tě vyjít zhruba na čtyři stovky a pořídit si ho můžeš třeba u našeho partnera Ultimo.cz. Uvidíš, že z disku se stane tvůj nejlepší kámoš, kterého budeš vozit všude s sebou - na tábory, fesťáky i dovolené.
NAUČ SE
BACKHAND
NAUČ SE
FOREHAND
NAUČ SE
TRIKY
KDE VŠUDE
LÍTÁME A HRAJEME
VENKU
NA TRÁVĚ
Měkká tráva, na nohách kopačky, velký hřiště a na něm čtrnáct hráčů. Sluníčko, vítr nebo déšť, adrenalin při výskocích a rybách, vzdušné souboje. To je to pravý ultimate frisbee, který všichni milujeme.
VENKU
NA PÍSKU
Teplo, sluníčko v očích, písek mezi prsty, vítr ve vlasech, pohoda. Skočíš a ono to vůbec nebolí. Oblíbená varianta, která je skvělým doplňkem hlavní sezóny. Hraje se na menším hřišti, pět na pět. Písek je prostě fun.
UVNITŘ
V HALE
Rychlost a dynamika, sálovky pískající o palubovku. Disk se rychle pohybuje všude možně a ty se nebojíš riskovat. Na zimu se přesouváme do haly a hrajeme tam. Menší hřiště znamená méně hráčů.
ZAJÍMAVOSTI
O FRISBEE
Že je frisbee skvělý sportovní náčiní už asi chápeš, ale může se ti hodit i mimo hřiště.
Jak vzniklo a jak ho využít, když s ním zrovna neházíš?
JAK VZNIKLO
FRISBEE
V roce 1871 v americkém státě Connecticut ve městě Bridgeport sídlila pekařská firma Frisbie Baking Company. Ta prodávala kromě jiného také koláče v mělkých kulatých formách. Studenti z místních škol velmi brzy zjistili, že prázdné formy od koláčů dobře létají, a začali si s nimi házet. To byly první létající talíře.
Z MÍČE
SE NENAJÍŠ
Z míče se nenajíš, z disku ano. Frisbee se neříká létající talíř jen tak. Můžeš ho sbalit do batohu místo klasického talíře a až si uvaříš na výletě jídlo, naservíruješ ho právě na frisbee a pohodlně se najíš. Nebo třeba i napiješ, když na to přijde. Víš kolik půllitrů piva do jednoho disku vejde? Vyzkoušej to, možná tě to překvapí!
FRISBEE
POD KYTKY
Máš už to svý frisbee oházený a chystáš se ho vyhodit nebo zahrabat na dno skříně? Nemusíš! Starší frisbee můžeš využít dál. Třeba pod kytky. Nebo do něj dej trochu hlíny a zasaď si nějaká semínka. Funguje skvěle i jako miska na pití pro psa, ať už na doma nebo na nějaký peckový výlet.
FRISBEE
JAKO UMĚNÍ
Disky na sobě mívají celobarevný potisk; většina týmů si tvoří týmové disky, také vznikají disky k různým mezinárodním turnajům. Často se jedná o parádní designy, který stojí za to si vystavit. Třeba na zeď. Jestli ti to jde s grafikou, klidně si můžeš zkusit navrhnout vlastní design a nechat si takový disk vyrobit.