top of page

ZALOŽ SI 
SVŮJ TÝM

Nechceš se připojit k už existujícímu týmu nebo nemáš žádný zajímavý tým v rozumné dojezdové vzdálenosti? Máš nějakou partu a láká vás možnost založit vlastní tým? Bezvadný!

 

Na začátku je fajn si rozmyslet, jestli si jen chcete občas zahrát pro zábavu nebo jestli máte vyšší ambice. Na druhou stranu, ono se to vlastně ani nemusí navzájem vylučovat. Klidně můžete začít zvolna, a když vás to chytne, časem se vrhnete se do bojů o medaile nebo třeba vyrazíte i na nějaký zahraniční turnaj. Frisbee je sport neomezených možností.​

 

Tady je pár tipů, které se vám při zakládání týmu můžou hodit.

ČAU Frisbee junioři

POČET LIDÍ

Ultimate frisbee se hraje venku sedm na sedm, v hale a na pláži pět na pět. Pro založení týmu potřebuješ mít po ruce osm až deset kamarádů, kteří do toho chtějí jít s tebou. Bude-li jich více, tak jenom dobře. Jednak se v nízkých počtech hráčů na tréninku poměrně špatně trénuje a hraje, jednak pokud chcete vyrazit na turnaj poměřit své síly s jinými frisbee nadšenci, potřebujete lidi na střídání, abyste si mezi body stihli trochu odpočinout. Ono se to nezdá, ale hrát nějaký delší časový úsek v kuse je docela makačka!

VYBAVENÍ

Velká výhoda frisbee je, že aby sis ho mohl zahrát, nepotřebuješ žádné drahé vybavení. Disk vychází zhruba na čtyři stovky, koupit ho můžeš třeba u nás na e-shopu. Je to investice, která se vyplatí, protože ti vydrží roky. Je fajn mít na tým disků více, ideální stav je jeden disk na dva trénující hráče (aby si spolu mohli házet ve dvojici). Místo kužílků na vyznačení zón se dají používat třeba láhve. Jestli trénujete na trávě, určitě se vám budou hodit kopačky (doporučujeme ty bez kovových kolíků), na jiné povrchy stačí běžné sportovní boty.

DOVEDNOSTI

Naučit se házet je základ. Čím víc toho budeš umět s diskem, tím lépe se ti bude hrát. Základní hody se se spoluhráči naučíte poměrně rychle, know-how můžete čerpat třeba z videí na YouTube. Další level je naučit se házet na hráče v pohybu a také vytvoření herního systému, to už může chvilku trvat. Určitě ale časem zjistíte, jaké pohyby (náběhy) po hřišti jsou výhodné pro váš tým, začnete je cíleně opakovat a takto budete postupně budovat svůj herní systém. Pokud hledáte inspiraci na základní drilly (cvičení s diskem), koukněte na náš YouTube nebo se poohlídni na netu. Tutoriálů najdeš nespočet.

VEDENÍ TÝMU

Zvolte si pár lidí, kteří váš tým povedou a budou připravovat tréninky. Naše asociace organizuje pravidelně víkendové školení trenérů (3. třídy), které by vám mohlo pomoct si osvojit základy frisbee. Narozdíl od kempů, které jsou pojaté velmi prakticky, je školení trenérů spíše teoretické. Účastníci se dozví co a jak trénovat, zorientují se v pravidlech a lépe pochopí celou hru. Schopnosti hráčů v jejich týmech pak porostou o to rychleji.

ČAU Frisbee junioři

MOŽNOSTI
TURNAJŮ

V průběhu roku se odehraje velké množství turnajů. Vedle těch ligových, v kterých se bojuje o titul mistra republiky, existuje také celá řada turnajů, které nespadají do žádné oficiální soutěže. Jsou to turnaje pro nováčky, fun turnaje a nebo tzv. pick up turnaje, kam mohou vyrazit jednotlivci, kteří se až na místě rozlosují do týmů. Turnaje pro nováčky nebo fun turnaje jsou ideální pro začínající týmy, klidně se na nějaký takový se svým týmem přihlaš. Pokročilejší týmy potom vyrážejí i na zahraniční turnaje po Evropě. ​

 

Pokud se s týmem rozhodneš přihlásit na turnaj, počítej se startovným, náklady na dopravu a nocleh (většinou je zajištěn nějaký společný spací prostor či prostor pro stany, je nutné přibalit vlastní spacák a karimatku). Termíny plánovaných turnajů najdeš v naší termínovce, podrobnosti o turnajích a přihlášení se posílají prostřednictvím naší interní emailové konference.

ČAU Frisbee repre

ČLENSTVÍ
V ASOCIACI

Rozhodli jste se se spoluhráči, že byste chtěli poměřit síly s dalšími týmy v hlavní české ligové soutěži? Chtěli byste jednou být mistry republiky v nejférovějším sportu na světě? Pro účast na ligovém turnaji je nutné být členem České asociace ultimate frisbee (ČAU Frisbee). Možná to zní složitě, ale nic na tom není. Stačí vyplnit oddílovou přihlášku a poslat ji na email: vr@frisbee.cz. Přidáme vás do emailové konference, a také vám pošleme přístupové údaje do evidence členů. V evidenci si založíte oddílovou soupisku a před turnajem zadáte hráče, kteří budou daný turnaj hrát. A pak už stačí jenom přijet na turnaj.

 

Členové asociace platí roční členský příspěvek ve výši šest set korun, a to za předpokladu, že alespoň jednou v uplynulém roce hráli ligový turnaj. S každým turnajem je spojen ještě symbolický poplatek poplatek šedesát korun/hráč. Z vybraných peněz funguje naše asociace, velká část jde na rozvoj a propagaci ultimate. Taky se z nich zaplatil tenhle web. 

ČAU Frisbee turnaje

FINANCE PRO 
VÁŠ TÝM

Pokud tebe a tvoje kámoše frisbee chytlo a chcete se mu věnovat dlouhodobě a seriózně, existují možnosti, jak pro váš tým získat finanční podporu. K tomu, abyste dosáhli na většinu dotací, potřebujete mít právní osobnost, tedy stát se spolkem. Jak na to? Na internetu najdete spoustu návodů a vzorových stanov, třeba zde. Znamená to samozřejmě trochu práce navíc, bude potřeba vést účetnictví, podávat daňové přiznání a mít perfektní pořádek v penězích, ale je to zkušenost, která se ti (vám) může v budoucnu hodit.​ Do kolonky účel spolku je dobré uvést, že se jedná o sportovní klub, lépe to identifikuje váš tým u poskytovatele dotací.

Jak na to? Na internetu najdete spoustu návodů a vzorových stanov, třeba zde. Znamená to samozřejmě trochu práce navíc, bude potřeba vést účetnictví, podávat daňové přiznání a mít perfektní pořádek v penězích, ale je to zkušenost, která se vám může hodit v budoucnu. 

ČAU Frisbee highlight

SE VŠÍM VÁM
POMŮŽEME

Pokud chcete tipy jak začít sami trénovat, nebo jak se přihlásit na nějaký turnaj, jak vstoupit do asociace a cokoliv dalšího, stačí nám napsat a my se vám ozveme a zkusíme ve všem pomoct.

bottom of page