top of page
SPIRIT OF THE GAME_logo_varianta 1.png

ROZHODČÍ JSI TY
NA HŘIŠTI I V ŽIVOTĚ

Ultimate frisbee učí hráče přijímat zodpovědnost za své vlastní chování. Utváří jeho osobnost, učí ho samostatnosti, umění naslouchat, vyjednávat a rozhodovat se. Spirit of the Game odlišuje ultimate frisbee od jiných sportů. Frisbee je sportem, který se hraje i na nejvyšší úrovni zcela bez rozhodčích. Frisbee je prostě fér.

Jaromír

disk.png

"Já chci toho člověka ubránit tak, abych se ho nedotknul. To je pro mě spirit, že tohle vydržím a nepomůžu si ničím, co by soupeře omezilo."

Tereza

disk.png

“Spirit je pro mě to, že se s lidma musím domluvit, že nehraju vždycky přes mrtvoly a na vítězství, že ti je i o těch lidech a hlavně komunikaci.”

Matyáš

disk.png

“Spirit je pro mě férovost a respekt k protivníkovi, k jeho schopnostem a hře. To, že chci vyhrát férově, na základě svých schopností.”

Jelikož se zápasy hrají bez rozhodčích, od hráčů je vyžadována velká dávka sportovního chování a vzájemného respektu. I oficiální pravidla k tomu nabádají hráče: "Ultimate frisbee klade velký důraz na sportovního ducha. Odpovědnost za dodržování pravidel je vložena do rukou samotných hráčů. Soutěživost má zelenou, ne však na úkor vzájemného respektu hráčů a dodržování pravidel. Dodržování těchto pravidel pomáhá eliminovat nežádoucí chování na hřišti. Nesportovní chování, jako je posměch, agresivita či záměrné faulování, je v rozporu se zásadou Spirit of the Game a žádný z hráčů se ho nesmí dopouštět.”

085_unclepompo.com_.jpg
ČAU frisbee junioři

Není jednoduchý ve vyhecovaným zápase udržet klidnou hlavu. Není jednoduchý v zápalu boje přiznat, že jsem nějakou situaci vyhodnotil špatně. Ale právě to, že se musíš naučit ovládat i ve vypjatých situacích, tě jako hráče i člověka posune dál. Je dobrej pocit vědět, že jsi vyhrál a nebylo to proto, že bys lhal, něco si vymýšlel, simuloval nebo se snažil ohnout pravidla ve svůj prospěch. A naopak, pokud byl soupeř lepší, je to ta nejlepší nejlepší motivace k tomu na sobě ještě trochu zamakat.
V tomhle spočívá pravá síla frisbee.

PROČ TO
REÁLNĚ FUNGUJE

Spirit of the Game není jen něco, o čem se mluví na sajdlajně. Není to něco, co v zápase mizí a ty vidíš, jak hráči na hřišti chtějí urvat vítězství za každou cenu. Spirit je pro nás živý, všudypřítomný, proto jej po každém zápase hodnotíme. Týmy dávají zpětnou vazbu soupeři v pěti kategoriích: Znalost pravidel, Fauly a tělesný kontakt, Férové smýšlení, Pozitivní přístup a sebeovládání a Komunikace. Pokud některý tým od svých soupeřů opakovaně obdrží nápadně špatné hodnocení, pravděpodobně to s ním bude chtít probrat turnajová komise.

097_unclepompo.com_.jpg

Mrkněte na dva příklady přímo ze zápasu, jak se komunikuje na hřišti, když si soupeři myslí každý něco jiného a jak je to vyřešené.

bottom of page